HG7AN-féle Antenna Analyzer +70 benyomások
Szerda délután nem kímélve a kibicsaklott lábamat elmentem a Nyugati pályaudvarhoz, hogy HG7AN Zolitól személyesen vegyem át a hőn áhított antenna mérő műszeremet, ami nem csak antenna mérő, hanem sok minden más is. A berendezés képességeiről nem akarok írni, mert egyszerűbb ha megnézitek Zoli videóját, ami szerintem nagyon jó.
A MOM Rádióklub a rövidhullámú és ultrarövidhullámú amatőr rádiózást kedvelő rádióamatőrök egyesülete.
A mérés szakmai részleteibe sem szeretnék belemélyedni. Egyrészt azért, mert nem tartom magam a témában kompetensnek, másrészt meg vagyok róla győződve, hogy semmivel nem rosszabb, mint a piacon lévő többi berendezés. Javaslom, hogy a Mom Rádióklub gyűjtse össze a tagjainak analizátorait, mindegyikből legalább egyet, a profikat is és az amatőr célúakat is, és csináljon egy nagy mérést. Annak eredményére biztosan nagyon sokan kíváncsiak lennének. Ezt a beszámolót azoknak írom, akik már vettek ilyen berendezést vagy gondolkodnak róla, hogy vesznek. Talán így jobban fel tudnak készülni e pompás kis berendezés fogadására.
Amiről viszont írni szeretnék az az ember-gép kapcsolati megoldások. Leginkább ebben tér el ez a műszer a versenytársaitól, és talán abban, hogy az ár/képesség viszonya szerintem sokkal jobb azokénál. Pont azért, mert nincs saját kijelzője, csak böngésző segítségével használható. Zoli még a pályaudvarnál megmutatta az Androidos telefonjával, hogy miképpen érhető el a doboz vezérlésre és kijelzésre. Nagyon jól! Ezt szeretném egy kicsit jobban kifejteni.
A telefonról természetes volt, hogy a kis érinthető vezérlő felületeket ki kell nagyítani. Ezt nagyon kellemesen meg is lehetett csinálni. A Smith diagram pontosan mutatta is a szakadást, valamint az alapértelmezett két színnel kijelzett SWR és Phase görbék is olyanok voltak, mint amilyeneknek kellett lenniük. Így a teszten az alkotóval túl is voltunk az aluljáróban.
Itthon sorra mértem az összes antennámat. Olyannak találtam őket, mint amire számítottam. Néhányuk jó, jó néhányuk meg csapnivalóan rossz, de ezeket nekem kell majd megjavítanom, lehetőleg az ősz előtt, esetleg kis segítséggel. Felsorolom, hogy miket mértem: Windom, WARC-os DunaX vertikál, 14-21-28 MHz-es DunaX vertikál, 2 méteres vertikál és 70 cm-es 5 elemes függőleges yagi. Ezen kívül megnéztem egy a BFRK klub alkatrész gomolyagából kibogozott mágnestalpas teleszkópos vertikált, valamint az ID51-es kézi rádióm kétsávos gumi antennáját is. Az eredmény ugyan az: semmi meglepetés, minden olyan, mint ahogyan annak lennie kell. El lehet kezdeni az antennaparkom javítgatását, most már egy komolyabb színvonalú mérőműszerrel és nem SWR mérőkkel. Nagyon tetszik a műszer!
A végén azért néhány javaslattal élnék. A Firefox remekül működött a Windows 8-as tabletemmel és az egeremmel megsegítve. Az ernyő viszont nem a ma már megszokott szélesvásznú, amit mindenképpen javasolnék meggondolásra. Persze lehet, hogy ez belső memória korlátokba ütközik, de ha meglenne, akkor még több és nagyobb kezelő gomb is elférne az ernyőn. Nincs pl. 5 MHz-es gomb, ami ma már azért fontos, mert januártól mindenki használhatja majd az új sávot. Nekem hiányzott az is, hogy a frekvencia értékeket tól-ig módon is megadhassam, ne csak a közepét és a sávszélességet. Tudom, hogy sok mindent lehet ez ügyben csinálni grafikusan és érintve, de ha már úgy is olyan sok kicsi gomb van a kezelőfelületen, egy nagyobb ernyővel még egy-kettőnek lehetne helyet szorítani. A fontos mezők jól ki vannak nagyítva, és jól használhatók ujjal is alap méretben a 11 inches tabletemen (tekerő gomb, grafikonról történő számértékes leolvasás, Start gomb). A webes kommunikáció sebessége is az elviselhetőségen belül van.
Összefoglalva a legelső tapasztalataimat, nem bántam meg, hogy kiadtam érte 70000 forintot. Ha egy ennyit tudó (RH, 2m, 70cm, távvezérlés, 5 órás üzemidő) külföldi berendezést vettem volna, az sokkal többe került volna.
Csütörtökön a MOM klub többsávos vertikálját néztük telefonokkal. Egy 6-os és egy 4-es Androidos browser mindig eldobta a WiFi kapcsolatot. Szerencsére az én 5-ös Androidos Nexus-om tökéletesen működött vele. A 3-as Androidot HG7AN sem tartja megfelelőnek, ennek ellenére otthon kipróbáltam a 10 inch-es Samsung Galaxy tabletemmel. Ezen 3.1-es régi Android fut. Ennek ellenére az volt a tapasztalatom, hogy stabilan ment vele a mérés, csak még lassabban, mint az újabb Androidokkal. Több türelem kellett, hogy kivárjam a mérést és a transzfert az analizátorból a tabletre. Kellemetlen volt még az, hogy a szokásos WiFi hálózatomra való váltáskor újra be kellett gépelnem a jelszavamat.
A kijelző gépet illetően fontos tanács, hogy meg kell válogatni milyen géppel tud jól dolgozni az ember. Esetleg a böngészőt is meg kell hozzá keresni.
73! de HA4AA András